جدول محتوا

ژیاردیازیس

خلاصه

ژیاردیازیس یک عفونت انگلی شایع است که توسط آغازی Giardia lamblia ایجاد می‌شود. انتقال این آغازی معمولاً از طریق مدفوع و دهان (به عنوان مثال از آب آشامیدنی آلوده) هنگام مسافرت یا زندگی در یک منطقه بومی صورت می‌گیرد. ژیاردیا در دو حالت زندگی می‌کند: به عنوان تروفوزوئیت فعال در بدن انسان و به عنوان کیست‌های عفونی که در محیط‌های مختلف زنده مانده‌اند. به دنبال بلع کیست، افراد ممکن است گرفتگی شکم و اسهال کف دار و چرب را تجربه کنند. تشخیص ژیاردیازیس شامل تجزیه و تحلیل مدفوع برای تأیید میکروسکوپی کیست‌ها یا تروفوزوئیت‌ها و احتمالاً روش‌های ایمنی برای تشخیص آنتی‌ژن‌ها است. درمان، شامل تجویز آنتی بیوتیک با مترونیدازول می‌باشد.

اپیدمیولوژی

  • در ایالات متحده، ژیاردیا شایعترین بیماری روده‌ای ناشی از انگل است.

اتیولوژی

  • پاتوژن: ژیاردیا لامبلیا، آغازی
  • انتقال
    • از طریق مصرف آب‌های آلوده به کیست‌های ژیاردیا (مثلاً آب دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و استخرهای شنا)
      • در کمپ‌ها و مسافرت‌ها شیوع بیشتری دارد
    • مسافرت به مناطق اندمیک مانند استوا یا کوهستان‌های آمریکای شمالی
ژیاردیازیس

آغازیِ ژیاردیا لامبلیا معمولاً از راه خوردن آب یا غذای آلوده به کیست‌ها منتقل می‌شود، اگرچه انتقال مدفوعی دهانی نیز ممکن است. کیست‌های ژیاردیا لامبلیا در لوله‌ی گوارش تبدیل به تروفوزوئیت می‌شوند و این تروفوزوئیت‌ها نیز به دیواره‌ی روده چسبیده و به سرعت تکثیر می‌یابند. اگرچه تروفوزوئیت‌های آزادشده می‌میرند اما کیست‌های آزاد شده شکل عفوتی پاتوژن بوده و می‌توانند در اغلب محیط‌ها زنده بمانند.

© AMBOSS

ژیاردیا لامبلیا هنگام تکثیر

میکروگراف الکترونی رنگی

انگل آغازی ژیاردیا لامبلیا (قهوه‌ای) در مرحله‌ی پایانی تقسیم که شبیه شکل قلب دیده می‌شود. ژیاردیا لامبلیا برای حرک از تاژک (بنفش) استفاده می‌کند.

Source: “ID#: 11652“, CDC/ Dr. Stan Erlandsen, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) licensed under Public Domain

لطفاً برای دسترسی کامل به تمام محتویات، اشتراک ویژه تهیه کنید.

error: محتوا محافظت‌شده می‌باشد