جدول محتوا

TOS (سندرم خروجی قفسه سینه)

خلاصه

سندرم خروجی قفسه سینه (TOS) یک اصطلاحی است برای توصیف شرایطی که شامل فشرده سازی ساختارهای عصبی و عروقی خارج شده از توراکس است (شبکه بازویی یا شریان و ورید ساب کلاوین) هنگام عبور از گردن به سمت زیر بغل. علل آن شامل ضربه، تومور یا وجود دنده گردنی است. فرم عصبی آن رایج ترین نوع است و شامل فشرده سازی شبکه عصبی بازویی است که منجر به درد گردن، بی‌حسی و گزگز انگشتان می‌شود. درگیری شریانی شامل فشارآوردن بر روی شریان ساب کلاوین است و با درد، رنگ پریدگی، سردی و عدم وجود نبض در بازوی آسیب دیده، خصوصاً در حین انجام بالابردن دست‌ ظاهر می‌شود. درگیری وریدی منجر به درد، سیانوز و تورم بازو خواهد شد. از روش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی داپلکس، رادیوگرافی ساده، MRI یا آزمایش الکترودیاگنوتیک جهت تشخیص علت TOS استفاده می‌شود. علائم خفیف را باید با داروهای ضد درد و فیزیوتراپی درمان کرد. برداشتن جراحی ساختارهای افزاینده فشار (دنده، عضله، ترقوه) ممکن است در صورت اختلال پیشرونده عملکرد عصبی یا نارسایی حاد عروقی ضروری باشد.

اتیولوژی

 • فشار برروی عروق ساب‌کلاوین و تنه تحتانی شبکه براکیال (در مثلث اسکالن)💬 :
  • ترومای فیزیکی (هایپراکستنشن گردن)
  • حرکات تکراری ابداکشن و چرخش خارجی شانه (تنیس، شنا، پرتاب‌کردن‌های مکرر، گذاشتن بار سنگین برروی سر)
  • اختلالات ساختاری:
   • استخوان‌ها: دنده گردنی، شکستگی کلاویکل💬
   • بافت نرم: هیپرتروفی عضلات در ورزشکاران و وزنه‌ برداران، چاقی، هماتوم، تومورها (تومور pancoast)
مثلث سکالن

مرزهای مثلث Scalene (خط چین سیاه): اسکالن قدامی، اسکالن میانی و ترقوه
محتویات: شریان ساب کلاوین و سه تنه شبکه بازویی

توجه: ورید ساب کلاوین از شیار قدامی مقعدی (خط چین قرمز) عبور می‌کند، که بین اسکالن قدامی و سر جانبی عضله استرونوکلئیدوماستوئید (SCM) قرار دارد.

فشار آوردن برروی ساختارهای عصبی و عروقی موجود در مثلث اسکالن یا شیار قدامی بین اسکالن، منجر به سندرم خروجی قفسه سینه (TOS) می‌شود.

دنده گردنی (با پوشش)

رادیوگرافی ستون فقرات گردنی/ قسمت فوقانی قفسه سینه (نمای AP):

یک دنده برجسته گردنی از زائده عرضی مهره C7 در سمت راست (پوشش سبز) ایجاد می‌شود. یک دنده گردنی بسیار کوچک نیز در سمت چپ وجود دارد. جهت گیری رو به پایین زائده عرضی C7 در مقایسه با جهت گیری رو به بالا زوائد عرضی توراسیک، به افتراق دنده‌های گردنی از دنده‌های طبیعی کمک می‌کند.

لطفاً برای دسترسی کامل به تمام محتویات، اشتراک ویژه تهیه کنید.

error: محتوا محافظت‌شده می‌باشد